Koszty życia w Szwecji

sweden38Rozważając emigrację zarobkową trzeba brać pod uwagę koszty życia w danym kraju i skalkulować, czy wyjazd jest opłacalny. Jeżeli planowany wyjazd do Szwecji ma być pobytem krótkoterminowym, a zarobione pieniądze są przeznaczone na jakiś cel, np.: spłatę długów, wesele, to kalkulacja kosztów utrzymania do zarobków jest istotna. Pracując sezonowo można zatrzymać się na kempingu. Miejsce w domku kempingowym kosztuje 30-50 koron za dobę. Wynajęcie pokoju to wydatek około 2000 koron. Ceny wynajmu mieszkania zależą od jego wielkości i lokalizacji. Dwupokojowe mieszkanie na prowincji można wynająć za 5000 koron miesięcznie, a czteropokojowe na obrzeżu miasta za 7000 koron. Najdroższe mieszkania są w centrum Sztokholmu, co nie powinno dziwić. Warto wiedzieć, że Szwecja jest dość drogim krajem, a ceny żywności są dużo wyższe niż w Polsce. Wybierając się do pracy sezonowej, trwającej kilkanaście dni można zabrać jedzenie ze sobą. Mieszkając w Szwecji na żywność trzeba przeznaczyć około 1000 koron tygodniowo. Są opinie , że można też przeżyć i za 2000 miesięcznie. Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi około 20000 koron, więc wydatki tysiąca koron tygodniowa na jedzenie plus 5000 miesięcznie za mieszkanie nie są zbyt duże. Najmniej zarabia sprzątaczka, ok. 16000 koron, najwięcej lekarz, ok. 50000 koron. Przelicznik zarobków do kosztów życia w Szwecji jest dużo korzystniejszy niż w Polsce. Za najniższą pensję w Szwecji można opłacić mieszkanie i godnie żyć oraz odłożyć na wakacje.

2 thoughts on “Koszty życia w Szwecji

  1. Witam mam zamiar wyjechać do pracy w Szwecji to będzie pierwszy wyjazd tak daleko firma oferuje mi 80sek na godzinę i niewiem czy to mało czy to dużo.Jak mi się uda wyjechać to chciałbym zostać jak najdłużej proszę o pomoc czy opłaca się wyjechać pozdrawiam

  2. To mój ukochany kraj z uwagi na system demokracji obywatelskiej.Równość społeczna róż nych środowisk,to szansa,że nie ma rażącego podziału na duże ośrodki miejskie i małe czy średnie aglomeracje.Jak czytałem dochód narodowy Szwecji- 50 % ,jest rozdysponowany na głowę mieszkańca całej Szwecji,co likwiduje poczucie lepazego i gorszego obywatela..Przy moim zawodzie-budownictwo statków,mógłbym przyzwoicie żyć,ciesząc się szacunkiem do bliźniego,czego nie ma i nie będzie nigdy w Polsce.W tym jednak jest ambaras,że mój wiek ograniczył moje wojaże.Ponieważ,jestem przedstawicielem,żyjącym zgodnie z prawem,to Szwecja najbardziej mi odpowiada.Co nie znaczy,że nie mógł bym zyć w innym krajU SKANDYNAWSKIM,CZY NP.W NIEMCZECH.Jestem z natury przyjazny dla otaczającego mnie ŚWIATA,nie mającym problemow z nawiązaniem uczciwej przyjaźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *